Thursday, January 24, 2008

Gana'08, 5.Gün

GÜNÜN MAÇLARI

GİNE 3 FAS 2

GANA 1 NAMİBİYA 0

RESİM 1: Akşamın ilk maçında, Ohene Djan Stadyumu Afrika futbolunun tüm karakteristik özelliklerini yansıtan bir tiyatro sahnesi gibiydi. Oyunun başrolünü üstlenen Gineli Pascal Feindouno, 67.dakikada aptalca bir hareketle oyundan atılana kadar karşılaşmanın seyrini etkileyen her harekete damgasını vurdu. Maçın henüz 11.dakikasında sol çaprazdan nefis bir frikik golü atan St.Etienne'li hücum oyuncusu, 59'da takım arkadaşı Bangoura'ya al da et dedi sonrasında da 63'te penaltıdan kaydettiği golle maçtaki son müspet hareketine imza attı. Durum 3-1'ken 67. dakikada Faslı rakibine hakemin gözleri önünde tekme atan yıldız isim direkt kırmızı kartla oyundan atıldı. Mücadelenin geri kalan kısmı Faslı oyuncuların Gine yarı sahasına düzenledikleri şuursuz ve etkisiz hücumlardan ibaretti. Fas,aradığı golü ancak 90'da buldu ama bu bile onları umutlandırmaya yetmedi.

Gine, hızlı hücum elemanları ve Feindounou'su ile her zaman için etklili bir kontra atak takımı. Bugün de golü erken bulmaları istedikleri oyunu sahaya tam anlamıyla yansıtmalarına izin verdi ancak ellerindeki kadronun kısıtlı olması onları özellikle hücumda çok tek yönlü bir takım haline getiriyor ve bu turnuvada ilerleme ihtimallerini azaltıyor. Fas ise, yanıltıcı Namibiya maçından sonra bu akşama büyük bir rehavet altında çıkmıştı ve bunun cezasını oyunun hakimiyetini erkenden kaybederek çektiler. Tarık Sektioui ve Marouna Chamakh gibi yıldızlarından hiç verim alamayan Magribiler, gruptan çıkmak istiyorsa son maçlarında evsahibi Gana'ya karşı en azından yenilmemeli.

RESİM 2: Gana 1 Namibiya 0. Evsahibi Gana'dan bir tatmin etmeyen performans daha. Afrika futbolunda esamisi okunmayan Namibiya'ya karşı özellikle bitirici pozisyonlarda çok zorlanan Gana, yine yıldız olarak addedilen oyuncularının yetersiz tekniğinden muzdaripti. Özellikle Udineseli forvet Asamoah Gyan, tahminlerimi doğru çıkarmaya devam ediyor. Kabul, bu genç adamın akıl almaz bir kuvveti ve sürati var ama genel olarak top tekniğinin zayıflığı, gol vuruşlarında büyük zorluk yaşamasına sebebiyet veriyor. Bu akşam da bunu defalarca gördük. Ev sahibi takıma galibiyeti, senelerdir İngiliz alt liglerinde top koşturan, stil olarak forvetteki partneri Gyan'dan pek de farklı olmayan Agogo'nun topuk golü getirdi. Namibiya ise, hücum elemanları biraz daha becerikli olabilse turnuvanın sürprizlerinden birine imza atabilirdi. Yine de eminim bu sonuç başkent Windhoek'te kimseyi mutsuz etmemiştir. En azından açılış maçındaki 5-1'lik hezimeti unutturan bir direniş vardı sahada.

No comments: