Wednesday, September 3, 2008

Ralf Rangnick ve Hoffenheim Projesi
1899 Hoffenheim, Bundesliga'yı takip eden birçok romantiğin yeni gözdesi. Kulübün 35 bin kişilik küçük bir kasabanın(Sinsheim) takımı olması topladığı ani sempatinin önemli sebeplerinden kuşkusuz ama şunu da eklemek gerek ki takımın sahibi Dietmar Hopp Almanya'nın kalburüstü zenginlerinden biri ve "Projekt Hoffenheim" olarak adlandırdığı kulüp için şimdiye kadar 100 milyon Avro'ya yakın para harcadı. Yani ortada pek de Cindirellacılık oynayacak bir durum yok aslında. Fakat Hoffenheim'ı benim favorim yapan özelliği oynadığı güzel futbol, genç kadrosu ve tabii ki tüm bu saha içi organizasyonu yaratan antrenörleri Ralf Rangnick.

Rangnick'in ortalama futbolseverlerle ilk tanışması Schalke macerasıyla gerçekleşmişti. Mavi beyazlı takımı çalıştırdığı dönemde Şampiyonlar Ligi deneyimi de yaşayan Alman teknik adam Bundesliga ve Avrupa'da bekleneni veremeyince 1.5 yılın sonunda kendini Ruhr'un dışında buluvermişti. Fakat benim gibi Bundesliga kurtlarının Rangnick'le naçizane münasabeti biraz daha eskilere, 90'ların sonuna kadar gidiyor yani Alman futbolunun halen demode 3-5-2'nin boyunduruğu altında olduğu yıllara. O dönemde dünya futbolu 4-4-2 ve türevlerine kesin geçiş yapmışken Bundesliga buna direnmeyi sürdürüyordu ki Alman 2.ligi'nde Ralf Rangnick isimli adı sanı duyulmamış bir teknik direktörün idaresindeki Ulm takımı atak ve hızlı 4-4-2'siyle devrimin ilk adımlarını attı. Ulm'un 2 sene içinde 3.ligden 1.lige yükselmesiyle Rangnick de futbol gündeminin tepesine oturdu ve Alman futboluna getirdiği yeniliklerden ötürü "futbol profesörü" olarak anılmaya başlandı. Yenilikçi teknik adam sonrasında Suttgart, Hannover, Schalke gibi takımları çalıştırdı ama üst düzey başarıdan hep uzak kaldı. Yine de kıymetbilir Alman medyası kendisini profesörlükten alaşağı etmedi.

Rangnick şu sıralar Hoffenheim'la birlikte yarattığı genç ve cesur takımla yine gündemin tepelerini işgal halinde. Takımın en yaşlı ismi 27'lik Selim Teber. Profesör, başkanının hatırı sayılır imkanlarına rağmen 2.ligde başarı yakaladığı oyunculardan vazgeçmedi ve onların yanına gelecek vaat eden genç yetenekleri ekledi. Sonuç şimdilik umut verici. Hoffenheim ligin ilk 3 maçında 6 puan topladı ama puandan öte oynadığı güzel futbolla göz doldurdu. Öyle ki son hafta Leverkusen deplasmanında aldıkları 5-2'lik yenilgi dahi sahadaki başa baş ve güzel oyunun hatrına hoş görüldü. Kısacası profesör yine iş başında ve bu kez daha kalıcı icatlar peşinde. İçimden bir ses "Proje" Hoffenheim hakkında daha çok yazı yazmak zorunda kalacağımı söylüyor.

No comments: