Monday, February 4, 2008

Gana'08 Çeyrek Finaller


"2000'lerin en gollü turnuvasını yaşıyoruz." Bu bile Afrika Kupası'nın tüm handikaplarına rağmen izleyenlere yaşattığı zevki anlatmaya yeter. Galiba yalnızca biz sporseverlerin anlayabileceği bir turnuva heyecanı mevcut ve ben buna kapılıp durduk yere heyecanlanıyorum. Doğru olabilir kim bilir ama ihtiyar bir adamın turnuva tecrübesine sahip olan benim böyle bir tongaya geleceğine pek de ihtimal vermiyorum. Kısacası itiraf edebilirim: Gana'08 zevk veriyor!

GANA 2 NİJERYA 1

Gana evsahibi aynı zamanda turnuvanın da favorilerinden. Son 8'in ilk maçında hani kimsenin karşılaşmak istemeyeceği türden takım tabirine düpedüz uyan Nijerya karşısında yine tabirin tam karşılığıyla öldü öldü dirildi. Neyse ki korkulu rüya gerçeğe dönmeden uyandı Nottingham Forestli golcüsü Agogo'yla. Tamam Agogo, Nottinghamlı ama bir Trevor Francis olmadığı kesin yine de 83.dakikada attığı golle Ganalılar'ın gözünde değil Forestlılar'ın Francis'i, Arjantinliler'in Maradonası ayarında ilahlaştı. Eh, kolay değildi. Hem de hiç. Gana önce sağlam futboluna rağmen 35'te Yakubu'nun penaltı golüyle yenik duruma düştü. Sonra tam Essienle beraberliği yakalayıp oyundaki avantajı elime geçirdim derken kaptan Mensah'nın gördüğü kırmızı kartla bir anda ibreler turnuvanın hayal kırıklığı yaratması en muhtemel takımı Nijerya'ya döndü. Kimse Nijerya'dan başarılı olmasını beklemiyordu gerçi ellerindeki onca yeteneğe rağmen ama belli ki saha içindeki futbolcuların da şüphecileri kara çıkarmak adına bir çabası yoktu. Gana, müthiş fizik gücüyle 11-11 gibi mücadele etmeye devam etti. Hatta kimi zaman kimin 10 kişi olduğunu anlayamaz duruma geldik. Ve nihayet Muntari'nin ortasında Agogo, 1 metreden ağları buldu ve Gana herşeye rağmen yarı finale yükselmeyi becerdi.

Fildişi Sahili 5 Gine 0

Ne denebilir ki? Gine haketmedi dememi beklemiyorsunuz heralde. Yine de diyeceğim en azından 5'i hak etmediler. Feindouno'suz çok zorlanacaklarını biliyorduk zaten öyle de oldu Fildişi Sahili ilk yarı boyunca sahanın tek hakimiydi. Keita'nın sağ açıkta yaptığı şovlara bir de gol eklemesiyle maçın galibi hemen hemen belli olmuştu. Ama sonuç biraz daha farklı oldu! 70'e kadar Gine'nin ataklarıyla geçen mücadele öyle bir hal almıştı ki herkes Fildişi ne zaman kontradan gol atacak diye bekler olmuştu adeta. Attılar, biraz fazla hem de. 4 tane kadar. 71'de Drogba'yla başlayan sağanak, Kalou'nun 2 ve Kone'nin golleriyle sonlandı. Fillere tebrikler.

Mısır 2 Angola 1

Çeyrek Final'in ikinci gününde ilk maç tam da beklendiği gibi geçti ve sonuçlandı. Angola son 3 senedir mücadele ettiği her platformda ne kadar çetin ceviz olduğunu herkese ispat etmişti zaten. Bu akşam da bu huyu değiştirmek için bir neden yoktu. Kişisel olarak turnuva boyunca Angola'yı tuttum. Orak-çekiçe olan sempatim lise 1'de sonlandı onla alakası yok merak etmeyin. Öyle mücadeleci futbol romantizmlerini de sevmem ama ne bileyim belki de Manucho'sunun nihayet gözlerimin önünde beklediğim çıkışı gerçekleştirmesinden etkilendim. Manucho, yine süperdi bu arada. 30 metreden kaydettiği beraberlik golü neden dünyanın en büyük kulüplerinden biri tarafından transfer edildiğinin hesabı gibiydi. Ama yetmedi. Angola yine çok mücadele etti ama biraz defanstaki hatalar biraz şanssızlık biraz tecrübe biraz güç... Kısacası bu maç akşama kadar oynansa Mısır bir şekilde kazanacaktı. Bazı maçlarda bunu yoğun bir şekilde hissedersiniz ya öleydi hakikaten. Nihayetinde son şampiyon yoluna devam ederken Angola arkasında gururla gülümseyen suratlar bırakarak turnuvaya veda etti. Mısır yarı finalde Fildişi Sahili ile karşılaşacak.

Kamerun 3 Tunus 2

Çeyrek Final'in son maçı yani premier'i adına yakışır oldu. Turnuva başından beri tatmin etmeyen Kamerun bu kez maça ciddiyetle hazırlanmıştı. Mbiami ve Geremi'yle 2'yi buldular. Geremi frikikten attığı golle turnuvadaki 2. frikik golüne imza atarken ona cevap Ben Saada'dan daha güzel bir serbest vuruşla geldi. İkinci yarı Mağribiler bastırdı, Kamerunlular savundu. 81'de Chikhaoui'nun nefis plasesi oyunu uzatmaya taşıdı. Sonucu ise 94'te yine Mbiami belirledi. Kamerun'un yarı finaldeki rakibi evsahibi Gana olacak. Hemen belirtelim bu konsantrasyon ve defans kurgusu aslanlara Gana karşısında büyük gedikler yaratır.

No comments: